Polecane artykuły

Trackery na start | Infogmina

29.11.2017 13:02:51
Tagi: Trackery, OZE, zielona energia, energia odnawialna, Bill Gross, Edisun Microgrids

Lubisz? Udostępnij!

Przedsiębiorca zajmujący się pozyskiwaniem energii ze słońca i dyrektor generalny Edisun Microgrids – Bill Gross – z powodzeniem znalazł swoje miejsce w komercyjnym i przemysłowym segmencie rynku energii słonecznej. Wypełnił on niszę za pomocą trackerów z dwiema osiami, obiecując 30-procentowy wzrost wydajności przy podniesieniu kosztów o zaledwie 10 procent w porównaniu do standardowej instalacji PV ze stałym ustawieniem. Czy ma szanse spełnić obietnice?

Strategiczne punkty w strategii

Firma z siedzibą w Pasadenie w Kalifornii 11 października zakończyła instalację największego na świecie trackera z dwiema osiami o mocy 1 000 MW. Na lokalizację został wybrany budynek Oxnard w Kalifornii, należącym do Harry Ross Industries.

Firma West Hills Construction z siedzibą i Coronie ogłosiła również partnerstwo strategiczne z Edisun Microgrids, którego celem jest opracowanie do 20 MW komercyjnych i przemysłowych projektów dachowych na bazie energii słonecznej z wykorzystaniem opatentowanej przez firmę Billa Grossa technologii podążania za słońcem.

Konstrukcja nisko profilowego, bardzo wytrzymałego trackera przylega do dachu i jest osłonięta parapetowymi ścianami, co sprawia, że wiatr nie stanowi problemu. Pojedynczy stół śledzący panel słoneczny porusza się wokół okrągłej metalowej ścieżki podążającej za słońcem, podczas gdy ramię siłownika dostosowuje się do optymalnego nachylenia. Produkt cechuje się elastycznymi opcjami projektowania, minimalną wagą na metr kwadratowy, szybką instalacją oraz prostą obsługą i konserwacją, a jednocześnie spełnia surowe normy bezpieczeństwa.

Jednostki mogą pomieścić nachylenie dachu do 10 procent. Co więcej, firma daje możliwość wyboru między panelami 60- lub 72-komorowymi. Testy wytrzymałościowe wskazują natomiast, że zakładane jednostki mają wytrzymałość od 35 do 40 lat. W przypadku, gdy mechanizmy ruchu trackera ulegną awarii, panel można przypiąć do pionowego zespołu, aby kontynuować funkcjonowanie jako stacjonarnej instalacji.

 

 

Nowoczesne technologie

Urządzenia to jednak nie jedyna zastosowana innowacja. Sam Edisun Microgrids został uruchomiony w inkubatorze technologii Idealab.

– Rynek energii C&I ma niemal nieskończony potencjał wzrostu – ocenia Gross. – Sama Kalifornia stwarza szansę na 7 miliardów metrów kwadratowych odkrytej komercyjnej przestrzeni na dachach, z czego tylko połowa stanowi potencjał 55 GW. To szalona okazja – dodaje.

Gross przekonuje także, że jego firma spotkała się również z zainteresowaniem miast o chłodniejszym klimacie, takich jak Nowy Jork i Rhode Island, które mają nadzieję uzyskać duży wzrost gospodarczy, korzystając z odpowiedniego nachylenia paneli zimą.


0 0

Lubisz? Udostępnij!